Actrice Daisy Thys ontdekte dat ze borstkanker had na bevolkingsonderzoek: “Ik voelde echt niets. Geen knobbeltje, geen vermoeidheid”.
Actrice Daisy Thys (56) kreeg onlangs te horen dat ze borstkanker heeft. Dat kwam aan het licht nadat ze een screeningsmammografie liet doen na de uitnodiging voor het bevolkingsonderzoek. “Het gezwel zat heel diep”, zegt ze in ‘Dag Allemaal’.
Thys was ingegaan op de uitnodiging van het bevolkingsonderzoek naar borstkanker om een screeningsmammografie te nemen. Twee dagen later kreeg ze al telefoon van de huisarts dat ze iets hadden gezien, en ze terug moest voor een tweede onderzoek. De uitslag daarvan kwam snel: een kwaadaardig gezwel van een halve centimeter groot. “Het gekke is: ik voelde écht niets”, vertelt ze. “Geen knobbeltje, geen vermoeidheid. Niets.”
“Het moment waarop het woord kanker valt, dat vergeet je nooit. Het is alsof je lichaam plots je vijand wordt. Alsof het je in stilte verraadt. Je hele leven heb je het volste vertrouwen in je lijf gehad, en nu... weg! Je vraagt je af: Waarom nu weer? Waarom nog eens? Had ik niet genoeg miserie meegemaakt? Het gezwel zat heel diep. Je kon het niet zien, niet voelen.”
Een operatie volgde snel. “Ik schrok van de snede - 10 centimeter, dat is veel. En ja, mijn borsten zullen waarschijnlijk ongelijk zijn. Maar op dit punt doet dat er niet meer toe, ik leef. Daar ben ik dankbaar voor.” Haar hele lichaam werd ook gescreend. Gelukkig was alles voorts in orde. Al wacht haar nog een zwaar traject met vijftien bestralingen. “Ze zeiden dat het zal voelen alsof je huid verbrand is, maar dat er geen grote bijwerkingen zijn. Dat is anders dan chemo. Ik prijs me gelukkig, hoe raar dat ook klinkt bij kanker.”
Bron: www.hbvl.be/media-en-cultuur