Bestraling doorbreekt immuuntherapie-resistentie bij sommige longkankers.
Bestraling activeert het afweersysteem en maakt tumoren die normaal niet reageren op immuuntherapie toch gevoelig voor deze behandeling. Dit leidt tot betere behandelresultaten bij patiënten met niet-kleincellige longkanker. Dit blijkt uit onderzoek van het Nederlands Kanker Instituut (het onderzoeksinstituut van het Antoni van Leeuwenhoek) en het Amerikaanse Johns Hopkins Kimmel Cancer Center.
De onderzoekers bestudeerden de biologie van uitgezaaide, niet-kleincellige longkanker om te begrijpen wat er op cellulair en moleculair niveau gebeurt wanneer de kanker wordt behandeld met een combinatie van bestraling en immuuntherapie. Patiënten kregen immuuntherapie met of zonder voorafgaand bestraling van slechts een enkele uitzaaiing. De combinatie werkte beter dan alleen immuuntherapie, beschrijven de onderzoekers op 22 juli 2025 in Nature Cancer.
Lees de publicatie
Het abscopale effect:
Koude tumoren:
Willemijn Theelen en Paul Baas van het Nederlands Kanker Instituut onderzochten in de fase 2 klinische studie het effect van bestraling gevolgd door immuuntherapie (specifiek de PD-1-remmer pembrolizumab) bij patiënten met niet-kleincellige longkanker. De controlegroep kreeg alleen immuuntherapie.
In samenwerking met hun Amerikaanse collega’s analyseerde het team 293 bloed- en tumorstalen van 72 patiënten, genomen vóór en tijdens de behandeling. De focus lag op immunologisch ‘koude’ tumoren, die normaal niet reageren op immunotherapie. Deze zijn herkenbaar aan bepaalde biomarkers: relatief weinig mutaties, geen expressie van het PD-L1-eiwit, of mutaties in de Wnt-signaleringsroute.
Opgewarmde tumoren:
Na behandeling met bestraling en immuuntherapie warmden de ‘koude’ tumoren als het ware op. Ze veranderden van weefsel met weinig tot geen immuun-activiteit naar ontstoken plekken met sterke afweerreacties, inclusief uitbreiding van nieuwe en bestaande T-cellen, een belangrijk soort afweercel. Patiënten met zulke ‘opgewarmde’ tumoren hadden betere klinische uitkomsten dan patiënten met ‘koude’ tumoren die alleen immuuntherapie kregen.
Ongevoeligheid omzeilen:
Fase-2-studie:
Deze studie was een fase-2-studie. In die fase wordt getest of een bepaalde type kanker reageert op een nieuwe behandeling. Heeft de behandeling het gewenste effect op de tumoren: worden de cellen werkelijk vernietigd of de groei tegengegaan? Een daaropvolgende fase-3-studie vergelijkt vervolgens het effect van de nieuwe behandeling met de reguliere behandeling. Blijkt de nieuwe behandeling goed en veilig te werken, dan kan dit een nieuwe behandelrichtlijn worden.
Bron: www.avl.nl/nieuwsberichten