Dankzij beslissing rechter komt man met hersentumor vroeger vrij uit gevangenis: “Justitie toont haar menselijk gelaat”.
Auteur: Simon Dekaezemaker - nieuwsblad.be
MARC HERREMANS - MEDIAHUIS
Gent - Dankzij een beslissing van een Gentse rechter vorige week kon een beklaagde met een hersentumor in een dossier vroeger de gevangenis verlaten. “Iemand met een mensonterende ziekte hoort niet thuis in een mensonterende situatie”, pleitte zijn advocaat.
De 27-jarige Gentenaar moest zich woensdag voor de rechter verantwoorden voor een reeks sociaalrechtelijke inbreuken, waaronder het misbruik maken van coronapremies en een aantal faillissementsmisdrijven. De man vroeg volgens het arbeidsauditoraat zo’n 76.000 aan hinderpremies aan tijdens de coronapandemie, waar hij eigenlijk geen recht op had.
De man werd eerder veroordeeld bij verstek door de Gentse rechtbank tot één jaar effectieve celstraf en werd daarop aangehouden om die straf uit te zitten in de gevangenis, maar vanuit zijn cel tekende de man verzet aan waardoor het dossier nogmaals werd behandeld.
“Het gaat om iemand die de taal niet machtig is en door een kennis gebruikt is geweest om die premies op te strijken”, pleitte zijn advocaat Dennis Van Overstraeten woensdag in de rechtbank. “Natuurlijk had hij beter moeten weten, maar van zijn precaire situatie is misbruik gemaakt.”
“Mensonterende situatie”
Maar daarnaast had de advocaat ook een niet alledaags verzoek voor de rechtbank. De man kreeg de diagnose dat hij een hersentumor had en daarvoor moet hij nog bestraling ondergaan. “Iemand met een mensonterende ziekte hoort niet thuis in een mensonterende situatie (verwijzend naar de gevangenis, red.)”, pleitte de advocaat vol overtuiging.
“Iemand met een mensonterende ziekte hoort niet thuis in een mensonterende situatie”
Dennis Van Overstraeten Advocaat beklaagde
De advocaat bepleitte daarop dat de gevangenis niet de juiste plaats was voor zijn cliënt en de rechter volgde en besliste dat de beklaagde de gevangenis kon verlaten. Dat deed de rechter door het verzet woensdag al ontvankelijk te verklaren. Normaal gebeurt dat al dan niet samen met de beslissing of de beklaagde schuldig is of niet en zoja welke straf hij daarvoor moet krijgen.
Doordat de rechter het zo aanpakte, was het vonnis waarvoor de man in strafuitvoering zat, dus eigenlijk niet meer van kracht. Hij kan daardoor zijn therapie thuis ondergaan in de plaats van in een cel. “Justitie heeft haar menselijk gelaat getoond”, besloot Van Overstraeten.
Op 30 juni 2025 valt het vonnis en kent de man zijn straf. Hij zou opnieuw een effectieve gevangenisstraf kunnen krijgen en terug naar de gevangenis moeten, maar advocaat Van Overstraeten vroeg de rechter omdat niet te doen. Hij wees op een beperkt aandeel van zijn cliënt en zijn blanco strafblad.
Bron: www.nieuwsblad.be