Ook mannen kunnen borstkanker krijgen, weet Fred (74): 'In het ziekenhuis werd ik aangesproken als mevrouw Van der Kade'.
Auteur: Eefje Bijnen-Kievits - golf.nl
Pink Ribbon.
Fred zat thuis een boek te lezen, toen hij zonder duidelijke aanleiding met zijn hand over zijn borst ging. Hij voelde iets wat er normaal niet zat: een klein, rond knobbeltje. Hij vertelde het niet meteen aan zijn vrouw. Misschien zou het knobbeltje de volgende dag wel verdwenen zijn, dacht hij. Dat was niet zo. Zijn vrouw, die in het ziekenhuis werkte, drong erop aan dat hij naar de huisarts ging. Na onderzoek in het ziekenhuis kreeg Fred de diagnose borstkanker.
Ik vond het vooral lastig hoe ik het aan mijn kinderen moest vertellen
Een map vol informatie over vrouwen:
Fred werd geopereerd en kreeg daarna chemotherapie en immunotherapie. Met hormoontherapie is hij pas afgelopen maart gestopt. "Ik had gelukkig geen last van bijwerkingen en kon tijdens mijn behandelingen blijven golfen. Ik ben gewoon lekker doorgegaan, op twee weken na toen ik net was geopereerd. Het was een fijne afleiding, en met mijn golfmaatjes kon ik er goed over praten."
De medische begeleiding was goed, vertelt Fred. Toch viel hem iets op in het informatiepakket dat hij meekreeg. Daarin stonden onder meer hoofdstukken over pruiken, bh’s en borstreconstructies. "Die hoofdstukken hadden ze er bij mij wel uit kunnen halen", zegt hij.
Een jaar geleden werd Fred bij een bezoek aan het ziekenhuis aangesproken als 'mevrouw Van der Kade'. "Ik reageerde met 'mag het ook meneer Van der Kade zijn?' De jonge medewerker was zichtbaar geschrokken. Fred neemt het haar niet kwalijk. "Maar het moment illustreert wel hoe vanzelfsprekend borstkanker nog altijd met vrouwen wordt geassocieerd."
Mannen moeten weten: jullie kunnen ook borstkanker krijgen
Model voor 'Het Perfecte Plaatje'
Hij is lid geworden van Borstkankervereniging Nederland en vertelde al vroeg openlijk over zijn ziekte. Hij werkte mee aan interviews van LINDA.nl en De Telegraaf en was ook als model te zien in een aflevering van Het Perfecte Plaatje, waarin mensen met littekens door kanker werden gefotografeerd. Ook bij Golfclub Hoogland Amersfoort weten veel mensen van zijn verhaal. Hij golft er inmiddels zo’n tien jaar en staat doorgaans minstens twee keer per week op de baan.
Een keer schreef hij over zijn ziekte in de nieuwsbrief van de club, in een rubriek waarin iemand het stokje kan doorgeven. "Daar kreeg ik wel mooie reacties op." Ook op social media merkt hij dat zijn verhaal mensen bereikt. Op de Dag van de Borstkankerman, 7 oktober, plaatste hij een bericht op LinkedIn. "Dat werd veel bekeken en leverde tientallen reacties op. Het zijn vaak reacties als: goed dat je dit doet, goed dat er aandacht voor is. Als mannen het lezen en weten dat ze het kunnen krijgen, is dat voor mij al belangrijk."
Eén reactie bleef hem in het bijzonder bij. "Een man vertelde me dat hij dankzij mijn verhaal naar de huisarts was gegaan. Er bleek gelukkig geen sprake van borstkanker. Maar anders was hij niet gegaan. Dus ik heb liever dat iemand een keer voor niets naar de huisarts gaat dan dat hij een verandering negeert, omdat hij denkt dat het toch geen borstkanker kan zijn."
Voor de spiegel staan en voelen: