Overleving van kanker gaat ook over kwaliteit van leven - en soms over minder behandelen.
De nieuwste cijfers van IKNL tonen dat steeds meer mensen kanker overleven of langer met de ziekte leven. Een belangrijke ontwikkeling, mede dankzij betere diagnostiek en behandelmogelijkheden. Maar méér behandelen is niet altijd de beste keuze.
Gabe Sonke, hoogleraar klinische oncologie: “Kankerbehandelingen zijn vaak intensief. Soms is dat nodig, maar soms kan het ook met minder waardoor een behandeling minder belastend wordt en nog steeds net zo effectief is. Toch gelden voor onderzoek naar minder intensieve behandeling strengere eisen die we ons als beroepsgroep grotendeels zelf opleggen. Als we patiënten meer behandelingen willen geven, wordt bewijs sneller geaccepteerd dan wanneer we minder willen doen. Terwijl we met zulke de-escalatieonderzoeken echt heel veel waarde kunnen toevoegen aan de zorg. Het helpt als we ons steeds bewuster worden dat ‘minder doen’ soms beter is en als we onze onderzoeken en bewijsvoering daar ook op aanpassen.”
Kwaliteit van leven:
Bij het Antoni van Leeuwenhoek vinden we het essentieel dat iedere patiënt – jong of oud – een behandeling krijgt die past bij zijn of haar persoonlijke situatie, wensen en toekomst. Want kanker heeft impact op alle aspecten van het leven. Daarom kijken we bij elke patiënt vanaf het moment van diagnose niet alleen naar de ziekte, maar naar de mens daarachter. Wat heeft iemand nodig? Wat vindt iemand belangrijk? En welke behandeling draagt het meeste bij aan overleven en kwaliteit van leven?
Dankzij innovaties zoals steeds betere beeldvorming, bestraling, operaties en doelgerichte therapieën kunnen we steeds preciezer behandelen. Soms betekent dat ook: bewust minder doen. Altijd in overleg, en altijd met het oog op het leven dat iemand nog wil en kan leiden.
Bron: www.avl.nl/nieuwsberichten