'Paarse envelop' op de mat: MST-arts roept op mee te doen aan darmkankertest.
Nog maar zestig tot zeventig procent van de mensen die een uitnodiging krijgen, doet mee aan het darmonderzoek. Dat moet naar honderd procent. Dat zegt maag-, darm-, leverarts Niels Venneman op de eerste dag van de Paarse Envelop. Vandaag krijgen 55-plussers post om deel te nemen aan dat onderzoek.
Vandaag is voor het eerst de Dag van de Paarse Envelop, een initiatief van het RIVM, Bevolkingsonderzoek Nederland en MDL Fonds. Jaarlijks gaan er ruim twee miljoen paarse enveloppen op de post naar mensen van 55 tot 75 jaar, met een thuistest voor darmkanker. Extra aandacht voor die paarse envelop is hard nodig vinden de betrokkenen, want te vaak blijft die envelop ongeopend liggen.
Tien tot vijftien jaar:
Volgens Venneman, maag-, darm- en leverarts in het MST in Enschede, kan er 10 tot 15 jaar zitten tussen een eerste poliep en darmkanker. De test spoort bloed in de ontlasting op, ook als je nog geen klachten hebt. Poliepen kunnen vaak al tijdens een kijkonderzoek worden weggehaald, waardoor een zware operatie of chemotherapie kan worden voorkomen. Een goede uitslag is geen garantie, waarschuwt hij.
Waarom blijft de envelop liggen? Venneman noemt schaamte, het gevoel dat het onhandig of vies is, en angst. Ook het eigen risico speelt mee als je wordt doorverwezen. Sinds kort zit er opvangpapier bij de test om meedoen makkelijker te maken.
Wat als er bloed in zit?
Zit er bloed in de ontlasting, dan volgt een uitnodiging voor een kijkonderzoek in het ziekenhuis. Dat bloed kan ook een andere oorzaak hebben dan darmkanker. Is er niets te zien, dan volgt over twee jaar een nieuwe uitnodiging.
'Gewoon doen'
RTV Oost sprak vanochtend over de Dag van de Paarse Envelop met bezoekers van de warenmarkt in Ommen. Daar was het advies van twee marktkooplieden klip en klaar. Een van hen legde de eerste envelop aan de kant, maar deed twee jaar later wel mee, omdat hij het belangrijk vindt.
De ander deed al twee keer mee, uit voorzorg. "Gewoon doen" is zijn advies, en wie de envelop laat liggen, vindt hij dom.
Bron: www.oost.nl/nieuws